117747

POSTKOMUNIKĀCIJA. SAPŅI. ŠŪPUĻDZIESMAS.
10.09.2021


Noslēdzot trīs kamermūzikas koncertu ciklu Rīgas Latviešu biedrībā, vokālā grupa PUTNI kopā ar trombonistu Artūru BĒRZIŅU un kontrabasistu Staņislavu JUDINU piektdien, 10. septembrī, plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē atskaņos programmu POSTKOMUNIKĀCIJA. SAPŅI. ŠŪPUĻDZIESMAS. Tajā skanēs Evijas Skuķes un Staņislava Judina darbu pirmatskaņojumi, kā arī 20. un 21. gs. elektroakustiskās mūzikas kompozīcijas. Koncerta režisore – Zane Kreicberga.

“Ko mēs nozīmējam viens otram? Cik svarīga ir mūsu kopābūšana un savstarpējā komunikācija? Sapratne, ilgas un to priekpilns piepildījums, sapņi, kas mūs aizved dažkārt pārsteidzošos piedzīvojumos – tās ir tēmas, par kurām reflektēsim šajā programmā caur balsu, kontrabasa, trombona un dzīvās elektronikas radīto skaņu ainavu,” stāsta koncerta idejas autore, vokālās grupas Putni vadītāja Antra Dreģe.

Koncertam vairākus jaundarbus radījuši komponisti Evija SKUĶE un Staņislavs JUDINS.

Evija Skuķe, kas kormūziku iemīlējusi, dziedot jauniešu korī Kamēr…, un vairākkārt sadarbojusies arī ar Putniem, ir dinamiska un koša latviešu komponiste, kuras mutuļojošais talants kompozīcijā pamanīts jau skolas gados. Viņas daiļradē ir skaņdarbi visdažādākajiem kamermūzikas sastāviem, kormūzika un simfoniski opusi. Evijas Skuķes mūzika ir intensīva un kustīga, allaž piesātināta ar izdomas bagātām idejām. Viņas partitūrās kūsā stihiska zemes enerģija, pārsteigumus tajās rada šķelmīgi joki un ekspresīva ritmiskā vārdnīca. Nospriegotā dramaturģija komponistes skaņdarbiem piešķir intriģējošu un neprognozējamu mūzikas ritējumu. Evijas Skuķes muzikālo rokrakstu var atpazīt uzreiz – tam piemīt arhaisks spēks un tiešums, jauneklīgs dumpinieciskums un varavīksnes krāsu spilgtums. Komponistei svarīga skaņas pašvērtība pati par sevi, tās izpētes process, precizitāte un detaļas. Skaņdarbos viņa nereti mēdz izaicināt izpildītāju spēju robežas.

Par savu jaundarbu Evija saka: “The Siren Song” veidots kā pēdejā jūrnieku šūpuļdziesma, pirms viņi nonāk sirēnu varā. Sirēnas ir mistiski radījumi - pa pusei sievietes, pa pusei putni, kas dzīvo uz vientuļām klinšainām salām un ar savu dziesmu pievielina jūrniekus, liek tiem lēkt ārā no kuģa un apēd tos”.

Staņislavs Judins, kuru vairāk pazīstam kā džeza un improvizācijas mūzikas kontrabasistu un etnominimālistiskās mūzikas dueta Stanislav Yudin & Asnate Rancane dalībnieku, turpinot iepriekšējo gadu sadarbību ar Putniem, koncertam gatavo divus jaunus darbus – skaņu ainas, kurās atsevišķu vokālo un vokāli instrumentālo skaņdarbu robežas tiks sapludinātas un caurvītas ar elektronikas, trombona un kontrabasa piebalsīm. Staņislava muzikālais rokraksts un domāšanas veids ir neparasts un svaigs. Pats Staņislavs domā, ka, iespējams, viņa senču saknes – vectēvs no Urāliem, no komu apdzīvotā apgabala, vecmamma no Ladogas ezera apkārtnes pie Sanktpēterburgas mantojumā devušas no Eiropas kultūras tradīcijas atšķirīgus nospiedumus, kas spilgti sevi apliecina viņa darbos. Koncertā tiks pirmatskaņots dziesmu cikls “Trīs ceļojumi“ - mūsu dzīves ceļa simboliska projekcija mūzikā caur meklējumien, uzdrošināšanos uz pārliecību.

 

Biļetes uz koncertiem iespējams iegādāties Biļešu Paradīzes kasēs https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/101654

Cena 10 eiro, pensionāriem, studentiem un Rīgas Latviešu biedrības biedriem – 5 eiro.

 

Koncertu iespējams apmeklēt tiem skatītājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, un ir pagājušas 14 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja AstraZeneca vakcīnas, kā arī tiem skatītājiem, kuri Covid-19 pārslimojuši pēdējo 6 mēnešu laikā.

Apmeklējot koncertu, nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. 

 

Koncerts tapis ar Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departamenta atbalstu.
      Atpakaļ