131134

Igauu tekstilmkslinieces Enes Parsas izstde Igauu svtrkods
03.03.2024


Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 106. gadadienu. Jau divpadsmito gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā.

Šogad Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar biedrību „Estonia” (Igaunija) aicina uz igauņu tekstilmākslinieces Enes Parsas  izstādi “Igauņu svītrkods”, kas būs apskatāma RLB Baltajā zālē no 8.februāra līdz 3.martam, savukārt 11. februārī RLB Zelta zālē, izskanēs koncerts ‘’Accordare’’, kurā muzicēs Latvijas un Igaunijas jaunie talanti. 

Igauņi tekstilmāksliniece Ene Parsa ir izveidojusi savu unikālo stilu, balstoties uz gadsimtiem senām tekstilmākslas tradīcijām un izmantojot tautiskos rakstus.  Kolekcijas "Igauņu svītrkods" pirmsākumi meklējami 2005. gadā. Enes Parsas kvadrātveida un slokšņveida gobelēni nav austi stellēs, bet izgatavoti no lina auduma sloksnēm, kas sašūtas kopā un oderētas. Māksliniece jau vairāk kā 30 gadu strādā savā autortehnikā, kura rada interesantu efektu – sākumā izskatās, ka darbs ir austs, un tikai ieskatoties tuvāk, atklājas tā unikālā daba. Māksliniecei, uzsverot katras svītru sloksnes saistību ar konkrētu Igaunijas reģionu, uz tām izšūti Igaunijas pagastu nosaukumi. Visi Enes Parsas darbi ir autentiskās krāsās, izmantots detaļu vairākkārtīgs palielinājums, radot mūsdienīgu noskaņu un lieliski iekļaujoties modernos interjeros. Ene Parsa ir saņēmusi vairākus augstus apbalvojumus – Igaunijas Tekstilmākslinieku asociācijas Gada balvu 2010. gadā, Igaunijas Tautas kultūras fonda Gada balvu 2008. gadā, Igaunijas Tekstilmākslinieku asociācijas un galerijas Lühike Jalg balvu 2007. un 1999. gadā. 2007. gadā Ene Parsa saņēma Igaunijas Tekstilmākslinieku savienības speciālbalvu par pečvork tehnikas izmantošanu dizainā.

Izstādes atklāšana notiks 8. februārī plkst. 16.00 RLB Baltajā zālē, piedaloties māksliniecei Enei Parsai, Igaunijas Tekstilmākslinieku savienības un biedrības “Estonia” pārstāvjiem. Izstādes atklāšanā muzicēs  grupa ''Cita dimensija'' - četri talantīgi, jauni mūziķi  -  Henrijs Brants (klavieres), Kristaps Škapars (bungas), Vadims Kiula (ģitāra), Markus Matisons (bass), kas iepazinušies Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā un izpilda funk/fusion jeb džezroka stila oriģinālmūziku.

 

Izstādes norisi atbalsta Igaunijas Kultūrkapitāla fonds. 

Rīgas Latviešu biedrība un biedrība „Estonia” īpaši pateicas par sadarbību izstādes rīkošanā Igaunijas vēstniecībai Latvijā un  Igaunijas Tekstilmākslinieku savienībai. 

      Atpaka