128406

Edvīna Vecumnieka un Daiņa Bērziņa izstāde
14.05.2023


No 14. aprīļa līdz 14. maijam Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē aplūkojama arhitektu Edvīna Vecumnieka un Daiņa Bērziņa akvareļu un pasteļu izstāde. Abus arhitektus saista ne vien vairāk kā divdesmit gadus ilgs darbs kopīgi veidotā arhitektu birojā, bet arī radošas izpausmes tēlotājmākslā. 
 

Edvīns Vecumnieks un  Dainis Bērziņš gadu gaitā izstrādājuši un īstenojuši būvprojektus gan dzīvojamām un publiskām ēkām, interjeriem, publiskās ārtelpas risinājumiem un vides objektiem, gan ēku renovācijai un revitalizācijai. Strādāts arī pie tādu nacionāli nozīmīgu arhitektūras pieminekļu kā Rīgas Brāļu kapi un Brīvības piemineklis uzturēšanas un restaurācijas. 

 

Līdzās celtniecības  projektiem, ilgstošā  sadarbībā ar tēlniekiem Artu Dumpi un Ģirtu Burvi, izstrādāti un īstenoti projekti, kas apvieno arhitektūru un tēlotājmākslas sintēzes elementus. Tā, piemēram, veidoti piemiņas ansambļi  Otrā pasaules karā kritušajiem latviešu leģiona karavīriem Lestenē, projektēti apvienoti apbedījumu ansambļi Otrā pasaules karā kritušajiem vācu karavīriem Beberbeķos, Rīgas II Meža kapos un Valkā, atjaunoti krievu-turku kara karagūstekņu kapi Cēsīs, restaurēti piemiņas relikvāriji Rīgas Brāļu kapos. Uzcelti pieminekļi  pirmajam Latvijas valsts prezidentam J. Čakstem  Jelgavā, Vilim Plūdonim Bauskā, Latvijas pagaidu nacionālās padomes simtgadei Valkā, veidots piemiņas ansamblis 1941. gadā noslepkavotajiem latviešu virsniekiem Litenē, tapis arī piemineklis 1919. gada Brīvības cīņās kritušajiem igauņu karavīriem Mazsalacā, piemiņas stēlas Krievijā gūstā mirušajiem latviešu karavīriem un izsūtījumā bojā gājušajiem Latvijas iedzīvotājiem.

 

Edvīns Vecumnieks (1935) arhitekta arodā  darbojas vairāk kā 60 gadus. Mākslinieciskās intereses E. Vecumnieku savedušas kopdarbā ar tēlniekiem dažādos arhitektūras projektu konkursos, kas turpinājies godalgotos projektos īstenojot pieminekļus un vides veidošanu dabā. Līdzās darbam arhitektūras projektēšanā E. Vecumnieks iesaistījies arī pedagoģiskā darbā Rīgas Tehniskajā universitātē un Latvijas Mākslas akadēmijas Interjera nodaļā.  Kopš arhitektūras studenta gadiem  E. Vecumnieku interesējusi akvareļglezniecība, mākslinieciskās iemaņas apgūstot tēlnieka K. Baumaņa vadībā arhitektūras fakultatē. Gleznojot dabā akvarelī tvertas skaistās Latvijas dabas ainavas dažādos gadalaikos. E. Vecumnieks piedalījies izstādēs Rīgā un  citviet Latvijā, kā arī piedalījies gleznotāju plenēros Mazirbē un Viesītē.

  

Dainis Bērziņš (1955) arhitekta specialitatē  aizvadījis visu mūžu. Ilgstoši strādājis par docētāju Rīgas Tehniskas universitātes Arhitektūras fakultātē. Vienlaikus darbībai arhitektūrā arī zīmējis un gleznojis. D. Bērziņš ir Liepājas mākslinieku biedrības ‘’Mākslas kolēģi’’ biedrs. Galvenokārt glezno ainavas pasteļa tehnikā tieši dabā, darbu pabeidzot praktiski vienā paņēmienā. Retāk tiek zīmētas vai gleznotas klusās dabas, portreti, akti. D. Bērziņa darbi bijuši izstādīti Latvijā, kā arī Lietuvā un Vācijā . 

  

Izstāde aplūkojama katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00. Ieeja – par ziedojumiem (25% no izstādē gūtajiem ieņēmumiem tiks ziedoti Ukrainas cilvēku atbalstam).

 

Izstādes atklāšana 14. aprīlī plkst. 17.00. 

      Atpakaļ