110321

Latviešu dramaturģijas spilgtākā pārstāvja Mārtiņa Zīverta lugas “Meli meklē meli” lasījums
28.02.2020


Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisija  aicina teātra cienītājus uz latviešu dramaturģijas spilgtākā pārstāvja Mārtiņa Zīverta lugas “Meli meklē meli” lasījumu 2020. gada 28.februārī, plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Kamīna zālē.

 

Viktors Hausmanis min, ka pēc janvārī notikušā Zīverta lugas "Kāds kura nav" lasījuma tā vadītājs Gundars Āboliņš nāca ar priekšlikumu, ka ļoti derētu vēl kāds  lasījums un uzaicināja mani izraudzīties vēl kādu mazāk zināmu Mārtiņa Zīverta lugu. Ierosinājumu izpildīju un nākamajā dienā varēju nodot Gundaram lugas "Meli meklē meli" eksemplāru, tajā darbojas tikai četras personas, bet kāds pavediens to nejauši pietuvina janvārī dzirdētajai lugai "Kāds, kura nav”. 

Par skatu spēli nosauktās lugas "Meli meklē meli" darbība arī norit pēckara posmā, taču bēgļu nometņu laiks beidzies, mūsu tautieši svešatnē nu jau iekārtojušies, taču personiskajā dzīvē joprojā m pastāv neatrisinātas problēmas, lugā  tēlotā Kaja apprecējusies ar turīgu cilvēku - Murķeli, jo viņas vīrs Pliksals pazudis, domājams kritis, taču viņš pēkšņi uzrodas, un Zīverts sāk aktīvi šķetināt problēmu - ko nu darīt? Iznāk, ka sievai nu ir divi vīri, jo no pirmā viņa šķīrusies nebija. Taisni trakums! Un lugā tiek locīta problēma - kā lai tie ārā no ķezas? Iznāk, ka nu visi trīs ir meļi! Šo pavedienu lugas autors loka visai spraigi un no situācijas Murķelis tiek ārā par sievu Pliksalam maksādams naudu! Diezgan traki! Pliksals to nepieņem un beigās stingri pasaka: "es nevaru sievu pārdot" Un paliek viens! Taču sasprindzinājums lugā ilgu laiku bija breidis līdz baltkvēlei! Mārtiņš Zīverts lugu nosaucis par spēli vienā cēlienā, lasījumā to izdzīvos četri aktieri -Katrina Pasternaka, Baiba Broka, Juris Kalniņš un Gundars Āboliņš - viņš ir arī lasījuma režisors. 

 Ievadvārdus par šo M. Zīverta lugu sacīs teātra zinātnieks Viktors Hausmanis.                                   

      Atpakaļ