51192

Paziņots 2014. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens
02.02.2015


Paziņots 2014. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens

 

2015. gada 2. februārī Rīgas Latviešu biedrības Kluba zālē tika paziņoti pagājušā gada nogalē veiktās aptaujas “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” rezultāti.  
2014. gada vārds ir “ausīši” – ausu sildītāji bērniem un pieaugušajiem rudeņos un pavasaros. Par gada nevārdu atzīts vārds “aplikācija”, kas ir  aizguvums no angļu valodas vārda “application”,  pareizs šī vārda lietojums būtu “programma”, “lietotne”, savukārt par 2014. gada spārnoto teicienu ir kļuvis Ingunas Sudrabas “Nē, tā es neesmu” kopā ar Artusa Kaimiņa “Tu zini, kas es esmu?”, kas ir kā turpinājums tēmai “Kas es esmu?” no eksprezidenta Valda Zatlera komunikācijas plašsaziņas līdzekļos 2010. gadā.  
Nominācijai “Gada vārds 2014” vēl tika iesūtīti  tādi vārdi kā “sirdsprojekts”, “aprisinājums, “lamu pirksts”, “labs i`!”, “derīgot”, “plastalas”.  Gada nevārdam žūrija vēl atzīmēja šādus vārdus: “sieviešu aukstā gaļa”, “melnais ledus”, “pigemju pindurezis”, “kā rezultātā”, “stāvizrāde”, “kamingauts”.
Aptauju “Gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens” jau divpadsmito gadu rīko Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS) un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas kopa.
Šogad arī Rīgas Latviešu biedrība pasniedza savu īpašo balvu – J. Rozentāla freskas “Zinātne” reprodukciju uz audekla - gada latviskākā vārda vai teiciena iesūtītājam. Iesūtītos variantus izskatīja un izvērtēja Rīgas Latviešu biedrības valde, neietekmējoties no galvenās žūrijas vērtējuma.  Balvu pasniedza preses konferences laikā valmierietim Uģim Adatam par teiciena un reizē arī 2014. gada domu “Cik tas ir latos?” iesūtīšanu. RLB īpašo balvu pasniedza tās priekšsēdētājs Guntis Gailītis.
Šogad iesūtītos variantus izvērtēja Juris Baldunčiks, Ventspils Augstskolas profesors, Juris Borzovs, LU profesors, Datorikas fakultātes dekāns, Valters Feists, vietnes “LVAK.wordpress.com” redaktors, Ieva Kolmane, literātūrfilosofe un tulkotāja, Artis Ostups, dzejnieks un interneta žurnāla “Punctum” galvenais redaktors, Vineta Poriņa, valodniece, specializējusies sociolingvistikā un valodas politikā, Dr. philol., Lita Silova, literatūrzinātniece un skolotāja, Maija Sinka, RLB LVAK koordinatore.

Akcijas rīkotāji aicina būt aktīviem un sūtīt vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu visu gadu uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv

 

 

Ielādēju...      Atpakaļ