Siguldas novada Mores pagasta Kalna Vaizuļos aizvadīta LAPU DIENA
01.05.2024
1. maijā Siguldas novada Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” notika LAPU DIENA ar daudzveidīgu kultūras programmu un talku, ko rīkoja Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar Siguldas novada Kultūras centra "Siguldas devons" senioru deju kolektīvu "Sidrabdancis", „Kociņkapellu”, Nacionālo botānisko dārzu, Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, viesu namu „Mauriņi” un Z/S „Ceplīši”.
Paldies visiem, kas palīdzēja „uzplaukt” košai, skaistai, rosīgai, sirsnīgai un svinīgai Lapu dienai „Kalna Vaizuļos”!
„Kalna Vaizuļos” ir saglabājusies ne tiki seni stādījumi, kas iekļaujas skaistā ainavā, bet arī stāsti un teikas, kas mantotas paaudžu paaudzēs. Lapu dienā Margita Poriete iepazīstināja ar dzimtā mantoto mutvārdu vākumu un projektu „Satikšanās Mores stāstos”; par pavasara talku tradīcijām, senajiem darba rīkiem un sadzīves priekšmetiem runāja etnogrāfe Indra Čekstere. Šajā dienā sētu rotāja RLB Folkloras komisijas veidotie vides objekti Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam – pavasara vēstneši – putni un vardes. Sarunās ar Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītāju Andreju Svilānu varēja uzzināt seno apstādījumu un dižkoku nozīmi bioloģiskajā daudzveidībā.
Lapu dienas talka noritēja pacilājošā gaisotnē, muzicējot „Kociņkapllai”, un „Sidabdanča" dalībnieku darba gaitas brīžam savijās ar dejas soļiem. Pēc čaklā darba tīras rokas varēja iegūt liepu lūku ziepju izgatavošanas darbnīcā. Lielisku cienastu dalībniekiem sagādāja viesu nama „Mauriņi” saimnieki Māra Zemdega un Andris Zemdega, kā arī zemnieku saimniecības „Ceplīši” saimniece Intas Kirkila.
Gaišu, tīru un svinīgu noskaņu ieviesa RLB „Goda dvieļa stāsts” kopā ar Evitu Lisovsku, kuru turpināja Agita Lapsa ar Valmieras novada dvieļu, segu un izšuvumu kolekciju. Skanīgās Aigas Auziņas balss un „Kociņkapellas” vadībā Siguldas novada Kultūras centra "Siguldas devons" senioru deju kolektīvs "Sidrabdancis", „Rīgas danči”, „Goda dvieļu stāsts” un citi talkas dalībnieki devās goda solī pāri pļavai uz dižozolu un iesaistījās svinīgā „Dvieļu dejā”. Līdz vakaram pie ugunskura skanēja dziesmas, aizraujošas sarunas un deju soļi.