Koncertuzvedums Daugava
11.11.2024
Ādažu novada kultūras centra jauktais koris “Saknes” sadarbībā ar Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisiju un četriem diasporu koriem – kori “Ziemeļmeita” no Somijas, kori “Meluzīna” no Luksemburgas, “In Corde Meo” no Dānijas un “Ziemeļu Balsis” no Igaunijas 2024. gada 11. novembrī plkst. 19.00 aicina uz koncertuzvedumu “Daugava”.
Jauktā kora “Saknes” izveidotajā programmā izskan pilns Mārtiņa Brauna cikls “Daugava” savienojumā ar poēmas daļu “Sprediķi Piņķu baznīcā” un vēl vairākām vārsmām. Programma ir veidota kā vienots stāsts par Latvijas ceļu uz valstiskumu. Muzikālo ciklu atskaņo kori diriģenta Ārija Ādamsona vadībā. Muzikālo pavadījumu izpilda kora koncertmeistars Austris Kalniņš. Dzeju lasa kora dalībnieks un šīs idejas autors Artis Virsis. Programmas režiju veidojis Valmieras teātra aktieris Januss Johansons, kas ir piedalījies arī “Daugavas” pirmajā iestudējumā 1988. gadā un smalki pārzina darba muzikālā un dramaturģiskā materiāla nianses.
Mārtiņa Brauna dziesmu cikla “Daugava” iestudējums ir papildināts ar Raiņa vārdiem, bagātinot tos ar vārsmām no A. Čaka poēmas “Mūžības skartie”. Abi darbi ir spilgts vēstījums par Latvijas tautas atmodu un valstiskuma veidošanos. Šodien Ukrainas un citu pasaules notikumu kontekstā neatkarības cīņu un tautas atmodas tēma ir ieguvusi jaunu aktualitāti. Krievija izsaka draudus arī Baltijas valstīm un visai rietumu civilizācijai, tāpēc jo īpaši svarīgi ir, tostarp ar mākslas izteiksmes līdzekļiem, stiprināt un vairot mūsdienu sabiedrības izpratni par patriotismu, nacionālo pašapziņu, valsts suverenitāti un tās cenu.
Reiz šis koncertuzvedums jau ir atskaņots Rīgas Latviešu biedrībā. Savu pirmatskaņojumu “Māmuļā” tas piedzīvoja Barikāžu aizstāvju atceres dienā, 2024. gada 20. janvārī, kad tas izskanēja pārpildītajā RLB Zelta zālē, noslēdzoties ar skatītāju stāvovācijām un kopīgi atskaņotu “Saule, Pērkons, Daugava”. Jāmin, ka Ādažu jauktais koris "Saknes" šo koncertuzvedumu atskaņojis jau septiņās Latvijas pilsētās kā arī šī gada 4. maijā viesojās slavenajā Temppeliaukio koncertzālē Helsinkos, kur koncertuzvedums tika iestudēts un izskanēja kopā ar jau pieminētājiem trīs diasporu koriem - "Ziemeļmeitu" no Somijas, "Meluzīnu" no Luksemburgas un "In Corde Meo" no Dānijas. Tā kā šobrīd interesi pievienoties šim projektam ir izrādījis arī Igaunijas latviešu koris “Ziemeļu Balsis”, projekts ir kļuvis skaitliski kuplāks, ar 5 koru dalību tam bija nepieciešama lielāka skatuve un ietilpīgāka zāle arī klausītājiem. Ņemot vērā projekta lielos apmērus un gatavošanās procesu, skatītāju atsauksmes un emocionālo pieredzi - kolektīvi vienojās par vēl vienu kopīgu koncertu Latvijā, Lāčplēša dienas vakarā, un Rīgā nav patriotiskākas un zīmīgākas vietas par Rīgas Latviešu biedrības Lielo zāli, kur atskaņot šo grandiozo koncertuzvedumu.
Īsumā par darbiem - M. Brauna cikls tika sarakstīts 1988. gadā iestudējumam “Daugava” Valmieras teātrī, un viens no tā skaņdarbiem “Saule, Pērkons, Daugava” ir kļuvis par tautas atmodas himnu. 2018. gadā šo ciklu ieskaņojis Latvijas Radio koris S. Kļavas vadībā, atsevišķi cikla skaņdarbi ir iekļauti Dziesmu svētku repertuārā, taču kopumā cikls “Daugava” nav plaši iestudēts. A. Čaka poēma “Mūžības skartie”, kas stāsta par 1. pasaules kara notikumiem un latviešu strēlnieku likteņiem, ir Latvijas kultūras kanona stūrakmens.
Ieeja koncertā par ziedojumiem.