Izskanējis XX stāstnieku konkurss "Teci, teci, valodiņa 2016"
02.12.2016
Izskanējis XX stāstnieku konkurss
Teci, teci, valodiņa 2016
Rīgas Latviešu biedrībā 2016. gada 26. novembrī Stāstnieku konkursa Teci, teci, valodiņa 2016 fināls pulcēja 125 dalībniekus.
Sarīkojums piepildīja Rīgas Latviešu biedrību ar bērniem un jauniešiem, kuri savu stāstu pūru pielocījuši gan ģimenē, gan folkloras kopās, gan mērķtiecīgi sadarbojoties ar saviem latviešu valodas skolotājiem. Stāstnieku konkursa mērķis ir stāstīšanas tradīciju atjaunošana, uzturēšana un attīstīšana, aktīvi iesaistoties tautas mūsdienu mutvārdu kultūrā, kura iespējama, pateicoties folkloras skolotāju un folkloras kopu vadītāju, latviešu valodas skolotāju un citu interesentu neatlaidīgam un nesavtīgam Sadarbības procesam ar jaunajiem stāstniekiem, gatavojot viņus stāstnieku konkursam. Rīkotāju vārdā izsakām sirsnīgu pateicību katram, kurš veicina konkursa Teci, teci, valodiņa mērķu sasniegšanu, tādējādi piedaloties nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un tālāknodošanā.
Finālistus vērtēja stāstniecības eksperti no Latviešu folkloras krātuves, Latvijas Radio, UNESCO LNK Stāstu bibliotēku tīkla labākie stāstnieki, zinoši skolotāji, un stāstīšanas tradīciju kopēji: Aldis Pūtelis, Guntis Pakalns, Inguna Radziņa, Aelita Ramane, Agita Lapsa, Anete Karlsone, Iveta Irbe, Andrejs Svilāns, Iveta Medene un Vidvuds Medenis.
Latvijas Stāstnieku ķēniņa titulu šogad izcīnīja Zane Sinkēviča no Dignājas pamatskolas folkloras kopas Dignōjīš, pedagogs Aīda Bikauniece, Ernests Zalāns no Riebiņu vidusskolas folkloras kopas Jumalāni, pedagogi Rita Pudāne un Ārija Bergmane-Sprūdža un Maksims Pavlovs no Nirzas pamatskolas folkloras kopas Spryguļi, pedagogs Anita Klovāne.
Jaunākajā grupā (1. 3. klase ) no 32 dalībniekiem 7 Mazie stāstnieki, 19 Lielie stāstnieki un 6 Dižie stāstnieki. Vidējā grupā (4. 6. klase) bija 42 dalībnieki. No tiem 35 Lielie stāstnieki un 7 Dižie stāstnieki. Vecākajā grupā visvairāk Dižo stāstnieku 19 dalībnieki izcīnīja augstāko novērtējumu Dižais stāstnieks, bet pārējie 17 Lielā stāstnieka nosaukumu.
Ar Stāstnieku konkursa Teci, teci, valodiņa 2016 fināla rezultātiem var iepazīties mājas lapā www.visc.gov.lv sadaļā Interešu izglītība, joma - Folklora.
Stāstnieku konkursa rīkotājus sveikt Rīgas Latviešu biedrības vārdā bija ieradusies Dailes teātra aktrise Vera Gribača-Valtere.
Šī gada īpašais notikums bija sarīkojums Stāstu pūru pielocīju, kurā tikās un ar savu pieredzi dalījās visi tie stāstnieki, kuri 20 gadu laikā izcīnījuši Stāstnieku ķēniņa titulu, viņu pedagogi un stāstniecības eksperti. Vakars aizritēja sirsnīgā gaisotnē, gan atceroties pagātnes notikumus konkursā, gan iepazīstinot ar sevi un savām šodienas gaitām. Pirmais stāstnieku ķēniņš (pirmoreiz šis tituls tika izcīnīts 2001. gadā) Toms Treibergs stāstīja par studijām un darbošanos etīžu teātrī Nerten. Nacionālā teātra aktieris Romāns Bargais, kuram sestdienas vakarā bija izrāde, bija atsūtījis video vēstījumu un laimes vēlējumus. Vistālākais video vēstījums bija atceļojis no Kostarikas, kur šobrīd dzīvo un mācās Viktorija Zeņkova, Stāstnieku ķēniņiene no Priekules. Īpaši sirsnīgi izvērtās Ievas Lapsiņas un Līgas Lapsiņas stāsti, jo gan mamma, gan meita savulaik tikušas Stāstnieku ķēniņienes godā, bet vecmāmiņa Gunta Puriņa joprojām turpina strādāt un gatavot savus audzēkņus Stāstnieku konkursam Teci, teci, valodiņa Priekuļos. Stāstnieku ķēniņiene Inita Šalkovska bija atnākusi kopā ar meitu Ausmu, stāstīja par pārcelšanos no Zemgales uz Vidzemi un savu brīnišķīgo stāstnieces talantu rādīja vakara norisē. Savukārt Austris Jansons stāstīja jautrus un aizraujošus atgadījumus no savas riepu tirgotāja dzīves un dalījās ar pieredzi, kā stāstītprasme noder sadarbībā ar klientiem un autoservisa darbiniekiem. Stāstnieku ķēniņš no Latgales Kristiāns Plots un viņa skolotāja Helēna Ērgle pastāstīja, ko zina par tiem Latgales Stāstnieku ķēniņiem, kuri nebija ieradušies, un iepazīstināja ar Kristiāna stāstnieka gaitām, nu jau cīnoties par Stāstnieku ķēniņa titulu otro reizi vecākajā grupā, jo pirmo reizi viņš kļuva par Stāstnieku ķēniņu jaunākajā grupā. Dāvis Suharevskis no Gaigalavas un Pauls Anšics no Basiem apgūst ķīmiķa profesiju Rīgas Tehniskajā universitātē, bet aizraušanos ar stāstiem un stāstīšanu nav pametuši novārtā. Sarīkojumā piedalījās arī stāstnieks no Vācijas Markus Nau un iepriecināja klātesošos ar saviem stāstiem. Vakara noslēgumā raisījās diskusija par Latvijas Stāstnieku asociācijas dibināšanu un tās galvenajiem darbības virzieniem.
Rīkoja: Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un tradicionālās kultūras biedrību Aprika.
Atbalstīja: Valsts Kultūrkapitāla fonds
Balvas konkursa fināla dalībniekiem dāvināja: SIA AML izstāžu komplekss Rāmava, Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī, grāmatu apgāds Mansards, grāmatu apgāds Zinātne, izdevniecība Annele, izdevniecība Liels un mazs un izdevniecība Neputns.
Konkursa rīkotāju vārdā
Māra Mellēna, tālr. 26522141; mara.mellena@visc.gov.lv,
Margita Poriete, tālr. 29528421;margitaporiete@inbox.lv
Ielādēju...
|