20906

Izskanējis Mārtiņa Zīverta lugas „Rīga dimd” lasījums
27.01.2012


Rīgas Latviešu biedrībā izskanējis Mārtiņa Zīverta lugas „Rīga dimd”  lasījums


Rīgas Latviešu biedrībā 2012. gada 26. janvārī notika Mārtiņa Zīverta lugas „Rīga dimd” aktierspēles iestudēts lasījums, kur tas tika pietuvināts teātra izrādei. Tas skatītājiem ļāva iztēloties dumpja laikus pret Rīgas rāti 16 gadsimtā.


 Ievadvārdus teica Rīgas Latviešu biedrības Teātra komisijas priekšsēdētājs Viktors Hausmanis. Viņš atklāj: „Dramaturgs Mārtiņš Zīverts saliek kopā drāmu ar paradoksālu pieskaņu.” Uzzinām, ka luga „Rīga dimd” tiek saukta arī par „Dumpja lugu”, tajā notikumi risinās nemiera laikos, kas ir 1586. gads, kad Rīgas rāte ievieš katoļu lietoto Gregora kalendāru. Taču namnieki sadumpojas pret rāti. Tiek attēlota varas nozīme un lugā izskan vārdi: „Valdīšanas māka ir pūlī iedzīt bailes.”


Lugā Katre, kura ir Birģmeistara sieva, augusi dumpinieku dzimtā, nodevību neatzīst. Viņa uzsver: „Tas, kas solīts, ir vairāk nekā iekalts akmenī.” Arī šodien mēs varam atsaukties uz šiem vārdiem, runājot par to, kas notiek valstī.


 Lugas "Rīga dimd" lasījuma izrādē piedalījās aktieri: Anna Klēvere, Marta Ančevska, Mārtiņš Vilsons un Dainis Sumišķis. Iestudējuma režisore Anna Eižvertiņa.

Sarīkojuma noslēgumā atmiņās par pirmo lugas iestudējumu Hannoverē dalījās mūziķis Austris Grasis, kas tolaik Hannoverē bija iejuties Bendes lomā.
 


Rīgas Latviešu biedrībā 2012. gada 26. janvārī.


Mārtiņa Zīverta lugas lasījums