87323

Rīgas Latviešu biedrības jumta bišu medus – otrais gardākais Latvijā!
18.08.2018


Rīgas Latviešu biedrības jumta bišu medus – otrais gardākais Latvijā!


Vasara ir pilnbriedā, augļu dārzos briest sulīgi āboli, laukos – vārpas līgst zem graudu smaguma…

Arī RLB jumta bites Rīgas vēsturiskajā centrā pieejamo nektāru ir savākušas un tuvojas medus sviešanas laiks.

Pirmais RLB jumta bišu medus, kas tika ievākts 8.jūlijā, Latvijas biškopības biedrības ikgadējā biškopju saietā Mārupē, kur 73 medus paraugu konkurencē ieguva 2.gardākā medus Latvijā nosaukumu. Ņemot vērā, ka arī pirmās vietas ieguvējs ir Rīgā ievāktais medus, secināms, ka urbānajai biškopībai (pilsētu dravniecībai) Latvijā ir nākotne.

Jau 8.augustā RLB jumta bišu stropi tiks atvērti, medus noņemts un čaklās strādnieces ceļos atpakaļ uz laukiem, kur vēl pļavās un mežos varēs ganīties viršu ziedos.

 Vēl 18.un 19.augustā Vērmanes dārzā Rīgas svētku ietvaros paredzētas RLB jumta bišu projekta noslēguma aktivitātes - 18.augustā no plkst.14.00 Rīgas svētku ietvaros būs pēdējā iespēja baudīt RLB jumta medu un balsot par mīļāko RLB jumta bišu saimi, bet 19.augustā no plkst.16.00 uz Vērmanes dārza Lielās skatuves svinīgā gaisotnē tiks apkopoti projekta rezultāti – prezentēti analīžu rezultāti (LBB un LU Ģeogrāfijas fakultāte), apbalvoti gardākā medus turētāji, sumināta projekta mīļākā bišu saime un bagātīgākās medus ražas ieguvēji no 3  pretendentiem - LU, JVLMA un RLB saimju turētājiem, kā arī godināti projekta atbalstītāji.

Visi laipni aicināti!


Par projektu

Rīgas Latviešu biedrība (RLB), atzīmējot Latvijas 100, RLB 150 gadu jubileju un gatavojoties nākamgad svinēt Latvijas Universitātes (LU) 100 gadu jubileju, kā arī simbolizējot 3 kaimiņu - sadarbības partneru - Latvijas Universitātes, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Rīgas Latviešu biedrības sadarbību, no 2018.gada 15.jūnija līdz jūlija beigām uz  Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laiku, rīko projektu “RLB nama “jumta” bites”, izvietojot  3 bišu saimes uz RLB nama jumta. 

      Projekta partneri: Latvijas universitāte, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmija, Latvijas biškopības biedrība,  Latvijas Dabas fonds, SIA “Vinnis”, Latvijas Maiznieku biedrība, piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”.      

 Projekta mērķi:

      radīt pozitīvu noskaņojumu un gaisotni sabiedrībā, aicinot sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem” pašā Rīgas  vidū, laužot ierastos stereotipus par zaļu dzīvesveidu;

      popularizēt pasaulē pazīstamo pilsētu dravniecību (urban beekeeping), kas Baltijā nav attīstīta; 

      veikt bišu novērošanu uz RLB nama jumta - tiešsaistē straumējot Latvijas Dabas fonda kanālā youtube.com sadarbībā ar SIA “Rewind”

      veikt ievāktā medus analīzes – sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību;

      atbalstīt Rīgas Latviešu biedrības nama restaurāciju, izplatot ievākto medu kā RLB  Jubilejas suvenīru, ienākumus nododot RLB nama restaurācijai; 

      mācīties no bitēm čaklumu, darbīgumu, saliedētību, organizētību, ko varētu novēlēt visām organizācijām un Latvijas sabiedrībai kopumā

Projekta ietvaros sadarbības partneru (LU, RLB, JVLMA) bišu saimes mērosies spēkiem par interesantāko bišu saimes nosaukumu, devīzi, raženāko medus ienesumu un garšīgāko medu.

Lai to Projekta laikā savāktais Vērmanes liepu medus tiks marķēts kā "RLB 150.gadu jubilejas  - Vērmanes liepu ziedu medus" un izplatīts kā RLB 150 gadu jubilejas suvenīrs. Visi ienākumi tiks nodoti RLB nama restaurācijai.

 

Projekta vadītāja RLB valdes locekle, juriste  un “bišu vērotāja”    Marija Heislere – Celma 29143494; marija.heislere@rlb.lv

 

Pilsētu dravniecība (“jumtu biškopība”, urbānā dravniecība) kopš 2012. gada ir strauji plaukstoša kultūrtendence daudzās galvaspilsētās, ne vien Eiropas, bet arī globālā mērogā. Eiropā par bišu galvaspilsētām tiek uzskatītas Berlīne, Minhene, Hamburga, Londona, Parīze, Cīrihe, Vīne, Kopenhāgena u. c. 

Rīgas Latviešu biedrība (RLB) ir senākā latviešu kultūras un izglītības organizācija - 2018.gadā sagaidot Latvijas 100.gadi, vienlaikus atzīmēsim RLB 150.jubilejas gadu, kurā vēlamies īpaši pievērst sabiedrības uzmanību RLB kā latviešu pirmās sabiedriskās organizācijas veikumam, apvienojot latviešus vēl vāciskajā Rīgā, meklējot avotu tam tautas spēkam, kas 50 gadus vēlāk izveidoja Latvijas valsti un nospraužot RLB darbības programmu nākotnei.

      Atpakaļ