118131

Jāņa Poruka 150 gadu jubilejai veltīts literāri muzikāls uzvedums “Tā ir mīlestība”
13.10.2021


Rīgas Latviešu biedrība, 2021. gada 13. oktobrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē, aicina uz Jāņa Poruka 150 gadu jubilejai veltītu literāri muzikāls uzvedumu “Tā ir mīlestība”!

Koncertuzvedums “Tā ir mīlestība” būs Jāņa Poruka 150 gadu jubilejai veltītas dzīves un daiļrades atklāsmes dzejā, vēstulēs un mūzikā, ko sakomponējis Māris Lasmanis, skaņdarbus izdziedās solists Nauris Indzeris (baritons). Savukārt   aktrise A. Grūbe lasīs J. Poruka vēstules, filozofiskas atziņas un dzeju.

Sarīkojumā tiks atklāta J. Poruka gara radniecība ar komponistu Emīlu Dārziņu, kurš bija rakstnieka laikabiedrs un draugs, kā arī komponista Riharda Vāgnera mūzikas ietekme uz jubilāra personību. Emīls Dārziņš  J. Poruku mēdza dēvēt par latviešu Gēti, abus vienoja līdzīgas pasaules, tāpēc koncertā izskanēs klasiskās E. Dārziņa un J. Vītola solodziesmas ar J.Poruka vārdiem, kā arī M.Lasmaņa  dziesmas ar J.Poruka vārdiem pirmatskaņojumi. J. Poruks pasaules lietas nesadalīja labās un ļaunās, lielās un mazās. Viņš aicināja paturēt prātā, ka ideja ir mākslinieka dvēsele, ideja nedrīkst mākslinieku atdalīt no dzīves: “Klusēt beidzot ir skaisti, Klusēt, kad atzīts ir viss”. Tas ir dzejnieka ceļš, kas paslēpts klusuma, izmisuma, atšķirtības, vientulības valstībā, bezgalīgā mīlestībā. Katrā viņa darbā staro romantika. Tā paceļas pār kailo, nabadzīgo dzīvi un piepilda tukšās, baigās sāpju plaisas: “Es ticu ka ir laimība, kas svētās liesmās mirdz, un ja tā visa nebūtu, vai justu mums tad sirds”tā Jānis Poruks. 

Rakstnieks un dzejnieks Jānis Poruks (1871 - 1911) bija 20. gadsimta jaunromantisma pārstāvis, kurš izauga no Rietumeiropas idejiskiem strāvojumiem, balstījās uz iekšējās jūtas un dvēseles noskaņām un atklāja sava laika emocionāli intelektuālo attieksmi pret pasauli. Mīlestība un pasaules sāpju izjūta, skumjas, kas izplešas pasaules mērogā – tas raksturoja J. Poruku. 

 

Ieeja par ziedojumu.

Sarīkojumu iespējams apmeklēt tiem skatītājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, kā arī tiem, kuri Covid-19 pārslimojuši pēdējo 6 mēnešu laikā. Apmeklējot sarīkojumu, nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

Sarīkojums tiks filmēts un fotografēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei internetā (sociālajos tīklos, medijos).

      Atpakaļ