Andrejs Migla mūžībā
12.05.2021
Ar skumjām paziņojam, ka Rīgas Latviešu biedrība saņēmusi sēru vēsti - trešdien, 12. maija, vakarā 80 gadu vecumā mūžībā devies ilggadējs Rīgas Latviešu biedrības biedrs, rakstnieks, režisors, pedagogs un scenārists Andrejs Migla.
Andrejs Migla bija ne vien aktīvs Rīgas Latviešu biedrības biedrs un īstens Latvijas patriots, bet arī vairāku sasaukumu RLB domnieks un valdes loceklis. No 2005. - 2010. gadam Andrejs Migla bija Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāja vietnieks kultūras jautājumos un viņa vadībā biedrībā tika īstenota jaudīga kultūras programma. Pēdējos gados Andrejs Migla aktīvi darbojās Rīgas Latviešu biedrības Literatūras komisijā, lai arī dzīves ceļš viņu bija aizvedis prom no Rīgas - uz Liepāju, kurai tika veltīta rakstnieka un režisora īpaša mīlestība un ievērojams sirdsdarbs. Andrejs Migla bija vairāku lugu un lasītāju iemīļotu romānu autors, daļa no tiem sarakstīti kopdarbā ar Valdi Rūmnieku, rakstījis libretus mūzikliem un dramatizējumiem, scenārijus, vēsturiskus un biogrāfiskus darbus. Strādājis Liepājas teātrī un Latvijas Radioteātrī, kur dramatizējis un iestudējis virkni savulaik nozīmīgu un populāru darbu. Izveidojis un vadījis Liepājas teātra 1. un 2. aktieru studiju.
Mums, Rīgas Latviešu biedrības saimei, pietrūks Andreja Miglas radošuma, atsaucības, optimisma un cilvēcības ikvienā dzīves situācijā.
Sērojam un izsakām visdziļāko līdzjūtību Andreja Miglas ģimenei, tuviniekiem un draugiem.
Andreja Miglas piemiņai
Kad Andrejs Migla kaut ko stāsta, enerģiskums izpaužas gan vēstījumā, gan pietuvinātībā. Klāstītājs ir tik klātesošs, ka sarunbiedram rodas vēlme kādu pussolīti atkāpties. Pussolītis pēc pussolīša un tu attopies, ka vairs nav kur. Tu jūties pieenerģiskots pie sienas vai iesprūdis telpas stūrī.
Andreju sāku iepazīt pagājušā gadu simteņa sešdesmitajos. Mazulietiņ pirms triumfālā iestudējuma Princis un ubaga zēns. Marks Tvens, Andrejs Migla, Imants Kalniņš un Viks skatītājus uzrunāja tik dinamiski un pārsteidzoši, ka pārņēma visu Latviju.
Kā režisors, pēcāk arī galvenais režisors, Liepājas teātrī rosījās ļoti enerģiski. Iedarbinot arī mazo zāli. Vadīja diplomātiski. Arī ar viltībiņām. Kad kaut kas uzvedumos samilza uz naža asmens un bija nojaušams, ka vērtētāji ideoloģiski var kaut ko aizliegt, Migla visbīstamākajam partijniekam, pieņemšanas izrāžu analīzes saietos, nosēdināja blakus jauku un koķetu aktrisi. Lai ar čukstošu tērzējumu novērstu uzmanību.
Andrejam nācās režisēt un vadīt tajos gados, kad sabiedrība bija palaidusies dzeršļāšanā. Arī aktieri reižu reizēm izkrita no bohēmisma galantām robežām. Daži aizsēdējās no teātra netālajā Ulda Brieža Vāgūzī. Migla centās savaldīgā uzrunājumā stingrību paust. Un līdzcietīgi glābt jau bīstamībā ieslīdējošo. Diemžēl, no dažiem talantiem nācās atsveicināties.
Man laimējās ciešumā ar Andreju sadarboties pirms gadusimteņa mijas. Rakstnieku Savienībā man bija uzticēts impulsēt literāros saietus. Es koordinēju saturiskumu, Migla režisēja. Pamīšus abi vadījām Rīgas Latviešu biedrības Literatūras komisiju. Abi esam bijuši līdzdarbīgi Latviešu biedrības domē.
Ar Andreju ir viegli un patīkami sadarboties. Punktuāls. Rīkojas pārdomātā darāmību secībā. No sirds priecājas par izdevušos galarezultātu, nevis plātīgi es, es, es, bet publiski paldies sacīdams ikvienam līdzveicinātājam.
Andrejs tencinājumu pelnījis par Egona Līva piemiņas balvas Krasta ļaudis sākotni un turpinājumu. Kopdarbīgi ar Sandru Vensko, Ēriku Kūli, Liepājas domi, Rakstnieku Savienību, prēmējums iestabilizējies un kļuvis prestižs.
Andrejs tencinājumu pelnījis par Egona Līva piemiņas aizbildniecību arī citādā veidolā. Pedagoģiski darbodamies Jūras akadēmijā, popularizēja rakstnieka veikumu: ar izstādēm, ar grāmatu vaļā vēršanām, ar Egona Līva atraitnes Edītes iesaistīšanu līdzdarbībā, ar literāriem saietiem.
Kā jau paudu, iestudējums Princis un ubaga zēns pārsteidza Latviju.
Otrreiz Andrejs Migla, sadarbībā ar Valdi Rūmnieku, pārsteidza Latviju, ja ne gluži Latviju, tad Latvijas lasošo sabiedrību gan - ar romānu Kuršu vikingi, kurš pēcāk izskanēja arī radiouzvedumā.
Toreiz, žurnāla Karogs anonīmajā konkursā, žūrētāji mēģināja uzminēt, kas varētu būt autori. Un neuzminēja.
Ar uzvaru konkursā sākās Andreja un Valda lielromānu rakstīšanas ēra.
Es akcentēju lielromānu. Jo Valdis Rūmnieks un Andrejs Migla kā kopdarbīgi autori sabiedrību uzrunājuši arī ar radiouzvedumiem bērniem un pieaugušajiem un citādām literāri publiskām izpausmēm.
Es aizvien vairāk lepojos, ka biju viens no ieteicējiem Andreju uzņemt par biedru Rakstnieku savienībā.
Visās darbošanās virzībās Migla ir sīksti neatlaidīgs un dedzīgs. Teātra zinātniece Vēsma Lēvalde Andreju salīdzina ar Liepājas kāpu sakuplojušajiem kārkliem. Katrs no tiem sākas ar tievu, bet krampīgu ieķeršanos smiltājā. Ar palikšanas spītību, lai kādi vēji pūš un rausta.
Visādiņ Andrejam ir gājis un negājis. Bet Migla nekad nav nešpetni šķendējies un vaimanājis. Allaž par nelāgām visādībām atskatoties stāsta humorīgi un, kopsavelkot, pauž optimismu: Bet dzīve ir interesanta!
Tā nu ir liktenīgi sagadījies, bet varbūt mērķtiecīgā virzībā rezultējies, ka Andrejs Migla ir uz palikšanu ieligzdojis Liepājā, savas darbības visjaudīgākā triumfa pilsētā.
Ēriks Hānbergs
Rīgas Latviešu biedrības Goda biedrs
Andrejam Miglam aizejot
Andrej! Tu biji kolosāls Kolēģis! Atsaucīgs, labsirdīgs, vienmēr smaidošs, stratēģiski domājošs. Sarežģītās situācijās prati uzmundrināt un nomierināt. Tev bija savi stingri dzīves pamatvērtību uzskati. Tu tos nepārkāpi.
Dzīvojot Liepājā, Tevi interesēja norises Rīgas Latviešu biedrībā. Tu priecājies, kad biedrībai bija veiksmes mirkļi un saskumi, kad radās problēmas. Tavi padomi daudzkārt noderēja.
Tu atstāji garu padarīto darbu sarakstu un atmiņas, atmiņas
Paldies Tev par kopā pavadītajiem gadiem Rīgas Latviešu biedrībā!
Vissirsnīgākā līdzjūtība Taviem mīļajiem un tuvajiem!
Gaida Jablovska
RLB priekšsēdētāja vietniece