117541

Somugru diena 2021
25.09.2021


Turaidas muzejrezervāts sararbībā ar Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisiju, 25. septembrī sākot no plkst.12.00 līdz 18.30 Turaidas muzejrezervātā,  aicina uz “Somugru dienu 2021”, kuras daudzveidīgās aktivitātes būs veltītas ražas tematikai. Tā tiks akcentēta sarunās, stāstos, amatu prasmju demonstrējumos, dziesmās, dejās, kā arī iepazīstot Turaidas muzejrezervāta ekspozīcijas.  

“Somugru dienās”  tiek aktualizēta Latvijas otras pamattautas – lībiešu - kultūra kontekstā ar citām somugru tautām, kā arī latviešiem ļauj sajust savu tālo senču saknes, saprast lībisko – somugrisko savas kultūras izpausmēs.

Laikā no plkst. 12.00 līdz 13.00 apmeklētāji varēs iepazīt izstādes: biedrības “Randalist” mākslas plenēra “Līvzeme 2021” gleznu izstādi, informatīvo izstādi “Satezeles pilskalna stāsts”, kā arī ar Turaidas muzejrezervāta krājuma priekšmetus, kas saistīti ar ražas tematiku lībiešu kultūrā. Šajā tematikā ievadīs amatu prasmju demonstrējumi – labību kušana ar spriguļiem, graudu malšana ar graudberzi, Miķeļdienas bizes pīšana, kā arī muzicēšana un vārdu spēles.  

Laikā no plkst. 13.00 līdz 16.00 goda viesi teiks uzrunas, piedalīsies lektori gan klātienē, gan attālināti no Igaunijas, Somijas un Ungārijas, bet Latviju pārstāvēs Turaidas muzejrezervāta pētnieks, vēsturnieks Guntis Zemītis ar ziņojumu “Karotāji, tirgotāji vai zemnieki? Turaidas lībieši 12.- 13. gadsimtā”. 

Folkloras programmas ietvaros uzstāsies lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist”, folkloras draugu kopa “Skandinieki”, kā arī votu valodā dziedošais ģimeņu ansamblis. 

Laikā no 16.00 līdz 17.00 Rīgas Latviešu biedrības "Rīgas danču” muzikantu un dejas meistaru vadībā varēs izdejot lībiešu, igauņu, ungāru, udmurtu un mariešu tautu deju soļus.  Sarīkojumu  vadīs Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas biedri Rozīte Katrīna Spīča, Aiga Auziņa, Ernests Spīčs un Turaidas muzejrezervāta darbinieki. 

No plkst. 17.30 visi varēs iepazīt ekspozīciju “Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”, kā arī izstaigāt lībiešu taku, ieraugot lībiešu kultūru no cita rakursa - caur dabas objektiem, uzdevumiem dabā  un gūt paplašinātu informāciju izmantojot QR kodu. 

Sarīkojumā ražas tēmai būs piešķirta arī simboliska nozīme – kā paveiktā novērtējums somugru tautu kultūras pētīšanā, saglabāšanā un mantošanā. Šo svētku rīkošana aizsakās pirms astoņiem gadiem Rīgas Latviešu biedrībā 2014. gadā sadarbībā ar asociāciju “Fenno – Ugria” (Igaunija).  Šogad svētki notiek Turaidas muzejrezervātā kopā ar iepriekšējo gadu sadarbības partneriem – somugru tautu valstu vēstniecībām (Igaunija, Somija, Ungārija) un SIA “Metsa Forest” atbalstu. 


Sarīkojums notiks brīvdabā. Apmeklējot sarīkojumu jāuzrāda sertifikāts, kas apliecina, vakcināciju pret Covid 19 vai vīrusa pārslimošanas faktu.

Ieeja – biļete Turaidas muzejrezervāta apmeklējumam.

Sarīkojuma darba valoda – angļu.

Informācija: www.turaida-muzejs.lv,  www.rlb.lv

Lūgums dalību apstiprināt līdz 21.09.2021. pa tālruni +37120277930,

e-pasts: margita.poriete@turaida- muzejs.lv

Kontaktpersona: Margita Poriete, Īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa Turaidas muzejrezervāts  muzejpedagoģe

      Atpakaļ