129838

Rīgas Latviešu biedrība aicina piedalīties “Somugru dienās 2023”
30.09.2023“Somugru dienas” šoruden – 30. septembrī un 1.oktobrī – tiek rīkotas jau desmito gadu. Rudens ir laiks, kad priecājamies par padarīto un dabas veltēm, kā arī atceramies senčus un viņu mantojumu – dzīvesziņu, valodu, kultūru. Senatnē lielu daļu mūsdienu Latvijas teritorijas apdzīvoja lībieši – tauta ar bagātu kultūru, kas pieder somugru valodu saimei. Šīs valodas un tautu kultūras laika gaitā arvien samazinās. Daudzas no somugru tautu vēsturiskajām zemēm atrodas Krievijas teritorijā. Arī kontekstā ar notikumiem Ukrainā šī gada norisēm izvēlēta tēma  ir “cerība”. 


Rīgas Latviešu biedrības aktivitātēs svarīgi apzināties lībisko-somugrisko latvietībā, kā arī atrast kopīgo un interesanto atšķirīgajā somugru tautu kultūrā. Sestdien, 30. septembrī, sākot no plkst. 10.30, Rīgas Latviešu biedrības nama 2. stāvā būs apskatāmi darbi, ko iedvesmojusi lībiešu kultūra – starptautiskā mākslas plenēra “Līvzeme” gleznas, kā arī biedrības “Mazirbes draugu kopa” veidotā izstāde par lībiešu tautastērpu Dziesmu svētkos.   


Cerība nākotnei, saistībā ar somugru tautu mantojumu mūsdienu kultūrā, izskanēs “Somugru dienu 2023” atklāšanā – uzrunās un priekšlasījumos – plkst. 11.00 RLB Līgo zālē, piedaloties pārstāvjiem no somugru tautu valstu vēstniecībām (Igaunija, Somija, Ungārija), asociācijas “Fenno – Ugria” (Igaunija), pašvaldībām,  muzejiem, sabiedriskajām organizācijām, folkloras kopām un lektoriem,  kas pēta, kopj un popularizē somugru tautu kultūru (interesentiem vēlams pietikties: +371 29528421 vai folklora@rlb.lv).


Plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrībā notiks deju sarīkojums  “Somugru  goda solis”, kurā piedalīsies somugru tautu un latviešu muzikanti “Rīgas danču” vadībā.


Savukārt no plkst. 15.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā “Miķeļdienas tirgū” folkloras programmas sniegs muzikanti no asociācijas “Fenno – Ugria” (Igaunija) – Eva Väljaots (igauņu), Pavel Kutergin (udumurtu) un Annu Makejev (mariešu).


Svētdien, 1.oktobrī, sākot no plkst. 12.00 svētki turpināsies Mazsalacas Kultūras centrā, kur notiks “Somugru dienām 2023” veltīts sarīkojums – sarunās, priekšlasījumos un mūzikas skaņās tiks iepazīta gan Mazsalacas, gan kaimiņu novadu lībiešu, gan citu somugru tautu kultūra, bet plkst.15.00 pārgājienā Salacas krastos tiks izstaigātas dabas takas, kas vēsta par lībiešu kultūru Mazsalacas apkārtnē senatnē.


Sarīkojumu organizē: Rīgas Latviešu biedrība sadarbība sadarbībā ar RLB Folkloras komisiju, asociāciju “Fenno – Ugria” (Igaunija), somugru tautu valstu vēstniecībām Latvijā (Igaunija, Somija, Ungārija),  “Līvu (lībiešu) savienību – Līvõd Īt”,  “Mazirbes draugu kopu”,  biedrību “Randalist”,  Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Mazsalacas Kultūras centru, Valmieras novada pašvaldību un SIA “Metsa Forest Latvia”.

 

      Atpakaļ