128970

Izstāde “Pētera Pētersona sapņi un laiks”
30.05.2023


Latvijas Nacionālais arhīvs un Rīgas Latviešu biedrība (RLB) aicina uz izcilā režisora un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāja (1992–1998) 100. gadu jubilejai veltītu izstādi “Pētera Pētersona sapņi un laiks”, kas būs skatāma RLB namā līdz 22.jūnijam.

Izstāde atklāj Pētera Pētersona daudzšķautnaino personību, ļaujot ielūkoties izcilā režisora, dramaturga, sabiedriskā darbinieka mūža veikumā ar daudzpusīgajai darbībai veltītas fotoizstādes starpniecību, kurā  apkopoti materiāli no P. Pētersona ģimenes arhīva un LNA fondiem.


Izstādi veidoja radošā komanda: projekta kuratore un satura autore – arhīva eksperte Meldra Usenko, sadarbībā ar Karīnu Pētersoni un RLB, arhīva eksperte Antra Mazūra, mākslinieciskās idejas autors Ivars Noviks, grafiskais dizains – Elīna Salaka, redaktore Ieva Pētersone, tehniskais nodrošinājums – grupa LUKSS.


2023. gada 24. maijā izcilajam režisoram, dramaturgam un sabiedriskajam darbiniekam Pēterim Pētersonam (1923-1998) atzīmējama simtgade.  P. Pētersons ir leģendārs ar saviem iestudējumiem Dailes un Jaunatnes teātros, viņš  ir viens no spilgtākajiem latviešu teātra režisoriem, dramaturgs, teātra teorētiķis un kritiķis un arī tulkotājs. Viņa radītais dzejas teātris un arī leģendārā izrāde “Spēlē, Spēlmani!” ierakstīti Latvijas kultūras kanonā. Pētersons vadījis Dailes teātri (1964 – 1971) un Rīgas Latviešu biedrību (1993 – 1998), bijis dramaturģijas konsultants Latvijas Rakstnieku savienībā, viens no Latvijas Inteliģences apvienības dibinātājiem un deputāts Rīgas domē, kā režisors veidojis gan 1988. gada folkloras festivālu “Baltica”, gan koncertu Mežaparkā 1988. gada 7. oktobrī pirms Tautas frontes dibināšanas kongresa, gan pirmos atjaunotās Latvijas Vispārējos Dziesmu svētkus 1990. gadā, būtisks  ir viņa kā sabiedriskā darbinieka veikums Atmodas laikā.

      Atpakaļ