104423

Izstāde „DIALOGS. ČETRDESMIT GADUS VĒLĀK / KAHEKŌNE. 40 AASTAT HILJEM”
28.02.2019


IGAUŅU GOBELĒNU IZSTĀDE RĪGAS LATVIEŠU BIEDRĪBĀ

 

Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 101.gadadienu. Nu jau septīto gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā, kur šogad RLB sadarbībā ar biedrību „Estonia” sarūpējusi igauņu tekstilmākslinieču Elnas Kāsikas un Kaires Tali darbu izstādi „Dialogs. Četrdesmit gadus vēlāk.”.

Biedrības „Estonia” – viena no senākajām Igaunijas igauņu organizācijām, dibināta 1865. gadā. Tās  loma Igaunijas nacionālās kultūras un identitātes veidošanā sasaucas ar Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko lomu mūsu valstī. Arī mūsdienās biedrība „Estonia” turpina darboties igauņu nacionālās kultūras un mākslas laukā, pulcējot savu biedru vidū ievērojamus kultūras, mākslas un izglītības darbiniekus. Rīgas Latviešu biedrību un biedrību „Estonia” vieno sadarbības saites. 

Biedrība „Estonia” savulaik rīkojusi latviešu tekstilmākslinieku izstādes Igaunijas Nacionālās operas „Estonia” Ziemas dārzā. Savukārt Rīgas Latviešu biedrība nu jau piekto reizi RLB nama Baltajā zālē februārī piedāvā ieskatu Igaunijas mūsdienu tekstilmākslā.

Izstādē „DIALOGS. ČETRDESMIT GADUS VĒLĀK / KAHEKŌNE. 40 AASTAT HILJEM” radoši tiksies tekstilmākslinieces Elna Kāsika un Kaire Tali, kas savulaik kopā studējušas Igaunijas Valsts mākslas institūta Tekstilmākslas nodaļā un šobrīd strādā vienā un tajā pašā jomā. Kopš 1979. gada mākslinieces aktīvi piedalās igauņu mākslas dzīvē, bet līdz šim ilggadējās draudzenes nebija organizējušas kopīgu izstādi. Tāda abu mākslinieču tekstilmākslas un gobelēnu līdzāspastāvēšana, kā šeit Rīgā, tiek izstādīta pirmo reizi.

Elnas Kāsikas tekstilizstrādājumi un gobelēni ir austi uz stellēm, izmantojot viņai vien raksturīgu gaisīgu un maigu tehniku. Mākslinieces darbos var atklāt vairākas tehniskas nianses, slāņus un detaļas. Jutīgs pieskāriens ir viņas preču zīme, sākot no metiem un krāsošanas līdz pat gala rezultātam. E.Kāsikas tekstilijām ir raksturīgs skaidrs un vienkāršs tēls ar daudzām detaļām un vienkāršām krāsām - ar viņas personiskā pieskāriena maģiju. Kompozīcijas ir minimālistiskas, krāsa svaiga un nordiska. Var just arī dziļu pieķeršanos japāņu kultūrai.

Mākslinieces darbi izstādīti Japānā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Dānijā un Francijā, arī daudzās galerijās Igaunijā. Latvijas publikai šī būs pirmā iepazīšanās ar mākslinieces daiļradi.

Kaire Tali vienmēr pati darina savus gobelēnus. Gobelēna noformēšana un īstenošana māksliniecei ir intensīvs process – radošais periods no idejas līdz gala rezultātam aizņem ilgu laiku. Lai izveidotu unikālu mākslas darbu, ir nepieciešamas dažādas tehniskās prasmes. Svarīgs ir arī tas, kas atrodas uz gobelēna. Papildus dekorativitātei ikviens darbs nes arī personiskas emocijas un tā radītāja domas. 

Kaire Tali ar panākumiem darbojusies modes jomā, kopš 1995. gada K.Tali vada savu personīgo tekstilmākslas studiju Katarīnas Gildas mākslinieku kopienā Tallinas vecpilsētā. Māklinieces darbi izstādīti Austrālijā, Japānā, Beļģijā, Francijā, Polijā, Vācijā, Krievijā, Dānijā, Zviedrijā, Somijā, Lietuvā un Latvijā, kā arī daudzās Igaunijas pilsētās.


Izstāde apskatāma RLB Baltajā zālē no 2019. gada 1. līdz 28. februārim. Izstādes atklāšana -  piektdien, 1. februārī. plkst. 16.00. 

Izstādes atklāšanā piedalīsies mākslinieces Elna Kāsika, Kaire Tali, Igaunijas Tekstilmākslas asociācijas un biedrības „Estonia” pārstāvji. 

Mākslas darbu radīto noskaņu papildinās igauņu komponistu Eino Tamberga, Raimo Kangro un Jāņa Mediņa skaņdarbi Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas Klavieru nodaļas audzēkņu Martas Seņkovas (2. klase), Marijas Bondarenko (4. klase), Darjas Bondarenko (5. klase, skolotāja Iveta Pinkule), Kristiānas Krūzmētras (I kurss, skolotāja Sandra Jalaņecka) sniegumā. 


Rīgas Latviešu biedrība un biedrība „Estonia” īpaši pateicas par sadarbību izstādes rīkošanā Igaunijas vēstniecībai Latvijā, Igaunijas Ārlietu ministrijai un  Igaunijas Tekstilmākslinieku savienībai!  






      Atpakaļ