126732

VEĻU DIENA
30.10.2022


Siguldas novada Mores pagasta “Kalna Vaizuļos”, svētdien, 30. oktobrī, sākot no plkst. 15.00 aicina piedalīties “Veļu dienā”, kuru rīko  Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar  Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrību “JUMALA” un Īpaši aizsargājamo kultūras pieminekli Turaidas muzejrezervāts.

Laiks no Miķeļiem līdz Mārtiņiem dabā iezīmējas ar noslēpumainu noskaņu – tumšiem, siltiem vakariem, miglas vāliem, kuros dažkārt var saskatīt dīvainus tēlus. Tautas tradīcijās šis laiks ir saistīts ar senču pieminēšanu, domām par viņsauli un šo sauli. 

Mores pagasta “Kalna Vaizuļi” un to apkārtne ir saistīta ar senu kultūras mantojumu, kas saglabāts no paaudzes paaudzēs. Šeit realizēti vairāki kultūras projekti, kas saitīti ar novadpētniecību, stāstniecību, dabas izpēti, gadskārtu tradīcijām un muzicēšanu. 

 

“Veļu dienas” galvenās norises:
 15.00 ekspedīcija “Kalna Vaizuļu’ mežā ;
 17.00 rituāls pie ugunskura ar maskošanos “Kalna Vaizuļu” pagalmā.

Ekspedīcijā varēs uzklausīt stāstus par “Kalna Vaizuļu” senajiem saimniekiem, kā arī  no Poriešu un Brēķu dzimtām mantotās teikas  to norises vietās  -  laukos un mežā.  Šajā apkārtnē ir saglabājušās arī liecības par apdzīvotību agrajā dzelzs laikmetā, kam ir zinātniska un kultūrvēsturiska nozīme.  Arheologs, Turaidas muzejrezervāta speciālists, Dr. hist. Guntis Zemītis sniegs ziņas par  m.ē. 1.- 4. gs. cilvēku  materiālo un garīgo kultūru šajā apkārtnē un plašāk - Latvijas teritorijā.

 

Veļu vakara rituālu pie ugunskura vadīs Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrības “JUMALA” un “Kociņkapellas” dalībnieki.  Vakaram svētību gādās arī maskotie vecīši. Savdabīgā izstādē – ugunskura un sveču gaismā varēs iepazīt Margitas Porietes un RLB Folkloras komisijas masku kolekciju.
Lai saikne ar senču garīgo mantojumu  ikvienu  stiprina un iedvesmo labiem darbiem un veiksmei šai saulē!

 

IEEJA BRĪVA 

 

Vēlams ierasties pārgājienam piemērotā apģērbā un apavos.

 

Lūgums dalību pieteikt pa tālruni 29528421 vai e- pastā: spridisaskola@inbox.lv

Sliktos laika apstākļos sarīkojums notiks telpās, kur vietu skaits ierobežots.

Līdzi var ņemt “groziņu”. 


      Atpakaļ