117862

Savu ceļu uz restaurāciju sāk DIŽĀ KOKLE
10.09.2021


Šo piektdien, 10. septembrī plkst. 11.00 Dižā kokle sāk savu ceļu. No pagātnes putekļiem izcelta un saposta, tā no Kraukstu ģimenes savrupmājas Dzintaros dosies uz restaurēšanas darbnīcu Druvienā pirms tam uz brīdi pakavējoties Rīgas Latviešu biedrībā. Māmuļā vislabākie valsts koklētāji nākošgad ieskandinās Dižo kokli, bet līdz tam vēl tālu. Šogad kokļu meistars Rihards Valters radīs kokles kopiju, bet tās oriģināls tiks saudzīgi restaurēts.

Kokli tās ceļā pavadīs RLB Folkloras komisijas muzikanti, ko plašāk pazīstam ar Rīgas Danču vārdu.

Dižās jeb basa kokles būves izpētes un spēlēšanas atjaunošanas projekts ir veltīts koklētāja Pētera Korāta 150. dzimšanas dienai un viņa drauga un sekotāja Jāņa Eduarda Krauksta 125. dzimšanas dienai. 

Šo basa kokli J.E. Krauksts spēlēja ar savu ģimenes koklētāju ansambli līdz XX gadsimta piecdesmito gadu beigām, kad padomju vara pārtrauca viņu darbību. Dižā kokle kopā ar citiem mūzikas instrumentiem vairāk kā sešdesmit gadus glabājās meistara dēla Viestura Krauksta mājas bēniņos Jūrmalā.

Dižās kokles projekta pirmajā posmā, izpētīsim koklētāja un tautas mūzikas instrumentu meistara Jāņa Eduarda Krauksta darināto basa kokli un uztaisīsim tās kopiju. Kokli darinās meistars Rihards Valters Druvienā, bet izpēti veiks dizaineris Pēteris Ponnis. Projekta zinātnisko uzraudzību veiks etnomuzikologs, profesors Valdis Muktupāvels. Projekta vadītāja – Dace Paegle.


Projekta īstenošanas pirmo posmu – basa kokles izpēti un replikas izgatavošanu atbalsta VKKF.


Attēlā: RLB Folkloras komisijas pārstāvji ciemos pie Kraukstu ģimenes Jūrmalā.

      Atpakaļ