61706

Mārtiņdiena Inčukalnā
06.11.2015


Mārtiņdiena Inčukalnā
 

Inčukalna tautas namā, Atmodas 1a,  2015. gada 6. novembrī  plkst.12.00 notiks  Rīgas Latviešu biedrības „Sprīdīša skolas” sarīkojums „Sprīdīša Mārtiņdiena” projektā "Stāvi stipri, strādā droši"  Nr. 2012.EEZ/DAP/MAC/068/1/NAC/054/2015. Apmeklētāji varēs iepazīt Mārtiņdienas tradīcijas, praktiski darboties, gatavojot rotājumus, dziedāt Mārtiņdienas dziesmas un dejot  Mārtiņdienas dančus, kā arī apskatīt masku izstādi, kurā  ietvertas  rudenim  raksturīgās  dabas materiālu maskas.
Programmā:
izzinošā nodarbība par  Mārtiņdienas tradīcijām ( Indra Čekstere)
praktiskā nodarbība –  Mārtiņdienas rotājumu gatavošana ( Margita Poriete)
Mārtiņdienas mūzika, dejas un spēles ( Aiga Auziņa)
maskošanās tradīcijas un masku izstādes iepazīšana (Margita Poriete)
 
Masku izstādes atklāšana Inčukalnā
 
Inčukalna tautas namā, Atmodas 1a,  2015. gada 6. novembrī plkst. 17.00 Masku izstādes atklāšana.
Mārtiņi ir maskošanās laika sākums un izstāde piedāvās ierosmes šīs tradīcijas kopšanai. Maskas ir veidotas Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas „Sprīdīša skolas” nodarbībās, gan arī skolotāju semināros un sarīkojumos Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Vairākas no šīm  maskām ir jau „izmēģinātas” rudens - ziemas gadskārtās kopā ar folkloras kopu „Senlejiņa” un Siguldas senjoru deju kolektīva „Sidrabdancis” dalībniekiem Turaidas muzejrezervātā. Margitas Porietes masku idejas ir palīdzējuši realizēt  Daiga Kļaviņa un Ainārs Ozoliņš. 
Šīs maskas nav veidotas balstoties uz etnogrāfiskiem pētījumiem, bet gan iedomājoties tos apstākļus, cilvēku prasmes, uzskatus un pieejamos materiālus, kādi varētu būt bijuši kādā zemnieku sētā senatnē. Dažās maskās iezīmējas aktuālas modes tendences un humors. Izstādē būs apskatāmas arī lelles, kuras ir veidotas ar tradicionāliem paņēmieniem, bet mūsdienīgi.
Tuvojoties Mārtiņdienai vakari kļūst garāki un rokdarbu veidošana šajā laikā tradicionāli kļūst aktīvāka. Arī  Vangažu un Inčukalna meistari parādīs savu veikumu grīdas celiņos,  cimdos, šallēs un citos darinājumos. 

 Ieeja bez maksas
 
Atbalsta : Inčukalna novada dome
 
Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas vadītāja
Margita Porioete
 
 

 




      Back