106891

Skaisti izskanējusi „Kokļu diena „Kalna Vaizuļos””
09.06.2019


Skaisti izskanējusi „Kokļu diena „Kalna Vaizuļos””, kas notika svētdien, 9.jūnijā


Sarīkojumā satikās dažādu paaudžu cilvēki ar atšķirīgām iemaņām koklēšanā, gan tuvi kaimiņi, gan tāli viesi, lai izzinātu kokli gan caur stāstiem, gan klausoties pieredzējušu muzikantu spēli, gan pašiem mācoties, gan demonstrējot savas prasmes, gan līdzdzīvojot kokles apmācībās un koncertā saviem ģimenes locekļiem un draugiem, gan sajūtot dabas skaņas pļavās un mežmalās. 


Sākot no plkst.16.00 apmeklētāji tika sagaidīti lauku sētā un bija aicināti liepu, ošu, kļavu un ozolu pavēnī piedalīties meistarklasēs, kuras vadīja tautas muzikantes Aiga Auziņa, Liena Teterovska un Rozīte Katrīna Spīča. Sarīkojumā varēja iepazīt stāstus par koklēm un koklēšanu folkloras materiālos kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri. Rīgas Latviešu biedrības domnieks Ernests Spīčs runāja par siguldieša Hermaņa Dzelzkalna (1909 – 2014) dzīvi ar koklēm atrodoties trimdā, kur viņš vadīja Latviešu biedrības un latviskumu saglabāja mācoties koklēšanu, apgūstot kokļu būvi un izveidojot savas īpašās kokles. Šo norisi kuplināja arī H. Dzelzkalna radiniece, koklēšanas tradīcijas turpinātāja Zane Grīnberga. Jāņu ielīgošanas noskaņā varēja izstaigāt pļavu takas un pīt vainagus, gatavot lelles no zāļu stiebriem, gan no lielo liepu atvasēm izgatavot derīgas lietas.

Pēc darbīgā dienas cēliena Andris Zemdegs atraktīvi pasniedza televīzijas šova “Īstās Latvijas saimnieces” dalībnieces Māras Zemdegas gatavotos ļoti garšīgos ēdienus un pārsteidza ar skaisto, kokles formā izcepto svētku kūku!


Sarīkojums turpinājās ar kokļu koncertu, kurā piedalījās meistarklašu vadītājas, veiksmīgākie meistarklašu dalībnieki un viesi - izcili koklētāji. Daudzi meistarklašu dalībnieki arī bez iepriekšējām iemaņām bija tik labi apguvuši dažus akordus, ka varēja tos nodemonstrēt koncertā. Klausītājus priecēja Siguldas novada Jaunrades centra folkloras pulciņš „Kokles”, vadītāja Aiga Auziņa, Allažu pagasta Tautas nama bērnu folkloras kopa "Tiptaiņi", vadītāja Liena Teterovsaka, kā arī  Rozīte Katrīna Spīča no Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijas, Dzintars  Jēkabs Spīčs un Madara Lisovska no Rīgas Skolēnu pils folkloras kopas "Kokle" un Zane Sniķere - Valmieras Kultūras centra “Etno Kokļu kopas” vadītāja ar savu audzēkni Jēkabu Pikšēnu.   Sarīkojuma noslēgumā kopā ar horeogrāfu Ernestu Spīču visi bija aicināti izdejot dvieļu deju kā dvēseļu tiltu, sūtot sveicienu debesīs Putnu Jānim - Jānim Brikmanim - lieliskajam dejotājam, dabas pētniekam, latviskās dzīvesziņas kopējam, Rīgas Latviešu biedrības domniekam,  siguldietim.




Kultūras projektu veidoja Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar  Siguldas novada Jaunrades centra folkloras pulciņu „Kokles”, Siguldas novada Allažu pagasta Tautas nama bērnu folkloras kopu "Tiptaiņi". 

Projektu līdzfinansēja Siguldas novada pašvaldība.





      Atpakaļ