RĪGAS LATVIEŠU BIEDRĪBAS
150 VĒSTURES MIRKĻU
KALEIDOSKOPS
18.11.2017. – 18.11.2018.

 

1868.gada 1.decembrī (pēc jaunā stila 13.decembrī) Rīgas Latviešu biedrības mēneša sapulcināšanās notiek jau īpaši biedrības vajadzībām īrētās telpās. 

 

„Biedrības priekšnieks uzrunāja biedrus, šodien pirmo reiz savā jaunā kortelī sanākušus, joprojām sargāt savā starpā vienības un sadraudzības garu, kā darbos tā arī domās. Uz šo uzaicinājumu klātesošie biedri atbildēja ar trīskārtīgu līgsmu ‘’urrā!’’ kliegšanu uz biedrības augšanu un zelšanu. Pēc tam Baumanis darīja visiem zināmu, ka to pašu korteli, kur biedrība todien bija sapulcējusies, Pēterburgas ārpilsētā Kaļķ ielā, Blosfelda mājā, Nr 9, biedrības priekšniecība un izvēlētā komisija ir par labu atradusi priekš biedrības sanākšanām un par 300 rubļu gada nomas īrējusi, it kā to kontrakts izrāda


* Pēterburgas ārpilsētas Kaļķu iela – tagad Tērbatas iela.

Avots: RLB mēneša sapulcināšanās protokols 01.12.1868.

LU Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājums, RLB I – 1.2.

 

Rīgas Latviešu biedrība ir brīvprātīga, neatkarīga sabiedriska kultūras organizācijas, kas dibināta 1868. gadā. Rīgas Latviešu biedrība ir vecākā latviešu organizācija pasaulē, ir nozīmīgu vēsturisku un kultūras notikumu norises vieta Rīgā un visā Latvijā.

Rīgas Latviešu biedrības darbība – kultūras un sabiedriskās aktivitātes, kultūras projektu un programmu veidošana. Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko zāļu noma: Lielā zāle, Zelta zāle, Baltā zāle, Līgo zāle, Kluba zāle vai Zelta zāles salons sarīkojumu, konferenču, koncertu, saviesīgu vakaru, izstāžu organizēšanai.


Ainai Blinkenai (05.09.1929.- 22.11.2017.) mūžībā aizejot 22.11.2017


22.novembra rīts Rīgas Latviešu biedrības saimei atnesa sēru vēsti. Mūžībā aizgājusi Rīgas Latviešu biedrības biedre, ilgus gadus domniece Aina Blinkena. Viņa bija aktīvs cilvēks. Savu spēku, zināšanas un enerģiju veltīja RLB atjaunošanas pirmsākumiem un gandrīz trīsdesmit gadus neatlaidīgi veicināja biedrības mērķu un uzdevumu īstenošanu. RLB Statūtu un ētikas komisijas sēdēs paustais viedoklis vienmēr bija izsvērts un argumentēts. Viņas spriedumos un ierosinājumos ieklausījās RLB Domes sēdēs. 

Aina Blinkena bija valodniece. Viņa strādāja vadošos amatos Latvijas Zinātņu akadēmijas Valodas un literatūras institūtā, vadīja LZA Terminoloģijas komisiju. Zinātnisko un populārzinātnisko rakstu skaits par latviešu valodas gramatiku, latviešu literārās valodas vēsturi, terminoloģiju un sociolingvistiku tuvojas pieciem simtiem. 

Aina Blinkena ar priekšlasījumiem piedalījās neskaitāmos RLB organizētajos pasākumos, saviesīgajā daļā pirmā uzsāka dziesmu un skandēja to līdz ausmas stariem… Rīgas Latviešu biedrībai pietrūks Ainas Blinkenas padoma un klātbūtnes.

Neizdzēšamas paliks atmiņas cilvēku sirdīs. 


Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem.


No Ainas Blinkenas atvadīsimies 2017. gada 28. novembrī plkst.11.00 Krematorijas lielajā zālē. 
Apsveicam Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāju Gunti Gailīti!
23.11.2017

18. novembrī plkst. 13.30 atjaunotajā VEF Kultūras pilī norisinājās Rīgas domes svinīgā sanāksme par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai. Sanāksmē pasniegti pašvaldības apbalvojumi. Svinīgajā sanāksmē tika pasniegtas ne tikai Rīgas domes balvas „Gada rīdzinieks 2017”, bet arī Rīgas domes un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) balva. To saņēma LZA goda loceklis Guntis Gailītis par ieguldījumu Rīgas kultūras pieminekļu izpētē un kopšanā un Rīgas atpazīstamības veicināšanu pasaulē.

Lasīt vairāk ...


Ieskats Rīgas Latviešu biedrības pirmās desmitgades norisēs
29.11.2017

Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisija, trešdien, 2017. gada 29. novembrī plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē ielūdz visus interesentus uz priekšlasījumu vakaru “Ieskats Rīgas Latviešu biedrības pirmās desmitgades norisēs”.

Lasīt vairāk ...


"KOPĀ BŪT"
02.12.2017

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz interesentus Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē 2017. gada 2. decembrī plkst. 17.00 noklausīties pianistes AUSMAS LUSTES-ANUŠĒVICAS jubilejas koncertu KOPĀ BŪT.

Lasīt vairāk ...


Koncertcikls – konkurss "Talants Latvijai"
03.12.2017

Rīgas Latviešu biedrība, Latvijas Bērnu fonds, Brāļu Jurjānu biedrība aicina uz koncertcikla – konkursa "Talants Latvijai" 27. sezonas koncertu 2017. gada 3. decembrī plkst. 13.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē. Sarīkojumā muzicēs Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas un Ādažu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Lasīt vairāk ...


Klaviermūzikas pēcpusdiena
03.12.2017

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz interesentus 2017. gada 3. decembrī plkst. 16.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē pagodināt ar savu klātbūtni KLAVIERMŪZIKAS PĒCPUSDIENU - Ielūdz jubilārs MĀRIS ŠVINKA un mācekļi Jana Bārtula, Inese Circina, Lilita Dunska, Ilze Dzērve un Jānis Matulis, Astra Graudiņa, Agnese Krastenberga, Laila Plakane, Ingrīda Reinholde, Ieva Šmite, Vita Švinka, Antra un Normunds Vīksnes, Māris Žagars. Valda Krastiņa ievadvārdi

Lasīt vairāk ...


Latvijas vēsture un valodas vēsture (kultūras socioloģijas skatījumā)
04.12.2017

RLB Latviešu valodas attīstības kopa 2017. gada 4. decembrī pulksten 18.00 aicina uz kultūras socioloģes, Dr. sc. soc. Dagmāras Beitneres-Le Galla priekšlasījumu "LATVIJAS VĒSTURE UN VALODAS VĒSTURE (KULTŪRAS SOCIOLOĢIJAS SKATĪJUMĀ)". Norises vieta: Rīgas Latviešu biedrības nama 301. telpa Ieeja brīva visiem interesentiem.

Lasīt vairāk ...


Koncerts izcila mūziķa piemiņai
05.12.2017

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz interesentus 2017. gada 5. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē pagodināt ar savu klātbūtni koncertu Izcila mūziķa piemiņai - klarnetists, profesors Sigurds Circenis (1952 – 2011).

Lasīt vairāk ...


Koncerts Adventa Gaismā
10.12.2017

Ikviens interesents laipni aicināts uz koncertu Adventa Gaismā 2017. gada 10. decembrī plkst. 15.00 Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē.

Lasīt vairāk ...


Starptautiskā teātra koncerts „Čigānu mūzikas virpulī”
23.02.2018

Tikai 2018. gada 23. februārī plkst.19:00 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks Starptautiskais teātra koncerts „Čigānu mūzikas virpulī”. Koncertā piedalīsies dzīvās mūzikas orķestris “Giunter Light Orchestra”(Vācija), solisti - zelta balss īpašnieki Ištvans Kvik (Lietuva): Roze Coldaros (Zviedrija) un Aļona Mihaja (Ukraina); ģitāras - virtuozi: Artūrs Sabilo (Lietuva) un Armans Isojan (Armēnija), kā arī perkusiju meistars Viktors Krasovskis (Baltkrievija).

Lasīt vairāk ...