RĪGAS LATVIEŠU BIEDRĪBAS
150 VĒSTURES MIRKĻU
KALEIDOSKOPS
18.11.2017. – 18.11.2018.

 60. vēstures mirklis
 
1871.gada vasarā Vidzemes guberņas valde aizliedz biedrībai rīkot teātra izrādes, jo tas nav īpaši noteikts biedrības statūtos. Šis aizliegums traucē gan līdz šim vienas no aktīvākajām komisijām - Teātra komisijas darbu, gan neļauj biedrībai īstenot labdarības idejas. Tā 1871.gada 5.septembra runas vīru protokolā lasām diskusiju par šo jautājumu:
„P.Alunans: Avīzēs lasām, ka apdegušiem top dāvanas lasītas, vai Latv. biedrība arī no savas puses nevarētu kādu  reiz  teātri šiem par labu spēlēt?
Veinbergs: Labu darīt nevienam nav liegts; bet šis mērķis it īpaši labdarības biedrībai pieder; viņai arī ir tie līdzekļi rokā, caur kuriem viņa palīdzēt var, mums tie trūkst; jo to gan zināt, ka teātris mums noliegts, tamdēļ gubernatoru it sevišķi lūgt būtu tīri par velti.
Tiek balsots un pieņemts: Runasvīri atrod par nepatīkamu, bet par negrozāmu pienākumu no palīdzības priekš apdegušiem atsacīties;  tāpēc,  ka tiem nav cerības no gubernatora  kunga  atļaušanu  priekš  teātra  spēlēšanas dabūt.”

Avots: 
RLB runas vīru sapulces 05.09.1871. protokols
LU Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājums, RLB I – 2.2.

 

 

Rīgas Latviešu biedrība ir brīvprātīga, neatkarīga sabiedriska kultūras organizācijas, kas dibināta 1868. gadā. Rīgas Latviešu biedrība ir vecākā latviešu organizācija pasaulē, ir nozīmīgu vēsturisku un kultūras notikumu norises vieta Rīgā un visā Latvijā.

Rīgas Latviešu biedrības darbība – kultūras un sabiedriskās aktivitātes, kultūras projektu un programmu veidošana. Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko zāļu noma: Lielā zāle, Zelta zāle, Baltā zāle, Līgo zāle, Kluba zāle vai Zelta zāles salons sarīkojumu, konferenču, koncertu, saviesīgu vakaru, izstāžu organizēšanai.


Priecīgas Lieldienas! 17.04.2019

 

Foto: Mājas viesis NR. 7 (665)
Jānis Brikmanis mūžībā 18.04.2019

Pirmsvētku diena atnesusi Rīgas Latviešu biedrībai sēru vēsti – 18. aprīlī, 79 gadu vecumā, mūžībā devies Rīgas Latviešu biedrības biedrs, domnieks, ornitologs,  dabas pētnieks un vienkārši lielisks cilvēks Jānis Brikmanis, tautā pazīstams kā Putnu Jānis. 

Jāņa Brikmaņa mūža lielākais darbs bijis putnu pētīšana un dzīvošanas saskaņā ar dabu un latviešu tradīcijām, tāpēc  viņš aktīvi darbojies Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisijā. 

 

Rīgas Latviešu biedrība izsaka visdziļāko līdzjūtību Jāņa Brikmaņa tuviniekiem.  

 

Foto: Mājas viesis NR. 7 (665) RLB biroja vadītāja Stella Līpīte un RLB biedrs Uldis Auseklis saņem Atzinības krustu un tiek iecelti par ordeņa kavalieriem 18.04.2019

Raimonds Vējonis un Ordeņu kapituls 2019. gada 8. aprīlī nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt Atzinības krusta V šķiru un iecelt par ordeņa kavalieri  Rīgas Latviešu biedrības biroja vadītāju, domnieci, kultūras un sabiedrisko darbinieci Stellu Līpīti. 


Savukārt, kultūras darbiniekam, dzejniekam, grāmatizdevējam un RLB biedram Uldim Auseklim piešķirt Atzinības krusta IV šķiru un iecelt par ordeņa virsnieku.Rīgas Latviešu biedrības saimes vārdā sveicam ar pelnīto apbalvojumu! Maija Sinka saņem Triju Zvaigžņu ordeņa V šķiru un tiek iecelta par ordeņa kavalieri 18.04.2019

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Ordeņu kapituls 2019. gada 8. aprīlī nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt Triju Zvaigžņu ordeņa V šķiru un iecelt par ordeņa kavalieri sabiedrisko darbinieci, Rīgas Latviešu biedrības biedri Maiju Sinku.


Rīgas Latviešu biedrības biedri, dome un valde sirsnīgi sveic Maiju Sinku saņemot apbalvojumu!


Muzicēs klavieru trio VĪZIJA
18.04.2019

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz interesentus 2019. gada 18. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē noklausīties koncertu Muzicē klavieru trio Vīzija – Kristiāna Ozoliņa vijole, Dārta Svētiņa čells, Sintija Šteinkopfa klavieres.

Lasīt vairāk ...


Lieldienu koncerti “Aust gaismiņa, lec saulīte”
18.04.2019

Rīgas Latviešu biedrības kultūrizglītības centrs “Knīpas un Knauķi” 2019. gada 18. aprīlī aicina uz Lieldienu koncertiem “Aust gaismiņa, lec saulīte”.

Lasīt vairāk ...


Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” aizvadītas „Pavasara tradīciju radošās darbnīcas Koks un ūdens”
19.04.2019

Svētdien, 14.aprīlī Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” notika „Pavasara tradīciju radošās darbnīcas Koks un ūdens”.

Lasīt vairāk ...


Mazs pavasara koncerts
22.04.2019

Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz klausītājus Otrajās Lieldienās 2019. gada 22. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Līgo zālē apmeklēt MAZU PAVASARA KONCERTU DIVĀM VIJOLĒM.

Lasīt vairāk ...


Džovanni Paizjello komiskās operas “Dzirnavniece” pirmizrāde
24.04.2019

Latvijas Mūzikas akadēmijas operstudija “Figaro”, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, aicina uz divām Džovanni Paizjello komiskās operas “Dzirnavniece” pirmizrādēm Latvijā – 24. aprīlī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības namā un 26. aprīlī plkst. 18.00 Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē.

Lasīt vairāk ...


Koru sadraudzības koncerts
27.04.2019

Rīgas Latviešu biedrības kamerkoris “Austrums” (mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts) un Ņižņijnovgorodas Lingvistiskās universitātes koris (Krievija, mākslinieciskais vadītājs Maksims Ivanovs) 2019. gada 27. aprīlī plkst. 17.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē aicina uz Koru sadraudzības koncertu.

Lasīt vairāk ...


XV Bērnu un jauniešu starptautiskais horeogrāfijas konkurss ”Rīgas pavasaris 2019” un Horeogrāfu konkurss
29.04.2019

UNESCO Profesionālā radošā apvienība Mācību centrs ”EVENTUS” piedāvā XV Bērnu un jauniešu starptautiskais horeogrāfijas konkurss ”Rīgas pavasaris 2019” un Horeogrāfu konkurss

Lasīt vairāk ...


Ar lekciju par tēmu "Mezglu raksti — zudusī latviešu valodas rakstības sistēma" uztāsies Mg. paed. Uģis Nastevičs
06.05.2019

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa 2019. gada 6. maijā plkst. 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Kluba zālē aicina uz ikmēneša tikšanās reizi, kurā uztāsies Mg. paed., japāņu valodas tulks, gids un doktorants Uģis Nastevičs ar lekciju par tēmu "Mezglu raksti — zudusī latviešu valodas rakstības sistēma".

Lasīt vairāk ...


Nākam mēs no šūpļa dziesmas
12.05.2019

Rīgas Latviešu biedrība, Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija laipni ielūdz interesentus Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē 2019. gada 12. maijā plkst. 19.00 noklausīties Mātes dienai veltītu koncertu Nākam mēs no šūpļa dziesmas, kurā bērni muzicēs kopā ar vecākiem

Lasīt vairāk ...


MUSICA DIVINA
26.05.2019

Vokālās grupas Putni (vadītāja Antra Dreģe) un ērģelnieces Larisa Carjkovas sadarbībā ir tapusi jauna koncertprogramma MUSICA DIVINA

Lasīt vairāk ...


Alfrēdu Kalniņu godinot
28.05.2019

Pianisti Mārtiņš Zilberts un Ventis Zilberts - sešu koncertu cikla idejas autori un realizētāji - kopā ar spilgtiem vokālās mākslas pārstāvjiem LAIMU KRĪGERI soprāns, INGU ŠĻUBOVSKU-KANCĒVIČU soprāns, IEVU PARŠU mecosoprāns, JURI VIZBULI tenors, RIHARDU MAČANOVSKI basbaritons – otro koncertu cikla programmu Ik vakaru zvaigzne nāca atskaņos 2019. gada 28. maijā plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē.

Lasīt vairāk ...